Year 11 Information Page

Year 11

Information Available for Year 11 Students & Parents.

y11Bulletin

Mr D Chettleburgh

Progress Leader Year 11 Email: dChettleburgh@netherwoodschool.co.uk

Mrs K Elrick

Student Manager Year 11 Email: kElrick@netherwoodschool.co.uk


GCSE booster sessions:

 

Monday 15th May

  • Citizenship – 8.30–10.30
  • Sociology – 11.00-13.00

Tuesday 16th May

  • Core Biology B1 – 11.00-13.00
  • ICT – 8.30-10.30

Wednesday 17th May

  • Core Chemistry C1 (for those doing RE only) – 9.30-10.30
  • RE – 11.00-13.00
  • Core Chemistry C1 – 11.00-13.00

Thursday 18th May

  • Core Chemistry – 8.00-9.00
  • Citizenship – 11.00-13.00
  • Sociology – 11.00-13.00
  • Spanish – 11.-13.00

Friday 19th May

  • PE – 11.00-13.00
  • Media (for those doing Geography only) – 11.00-12.00
  • English Lit paper 1 – 11.00-13.00 (unless in PE)

Monday 22nd May

  • English Lit paper 1 – 8.00-9.00
  • Geography – 11.00-13.00
  • Media – 11.00-12.00

Tuesday 23rd May

  • Media – 8.00-9.00 (if in Geography day before)
  • RE – 11.00-13.00

Wednesday 24th May

  • Core Physics P1 – 11.00-13.00
  • Maths Paper 1 – 8.30-10.30

Thursday 25th May

  • Maths Paper 1 – 8.00-9.00
  • English Lit Paper 2 – 11.00-13.00

Friday 26th May

  • History – 12.00-13.00 and 13.30-14.30


Half Term


Monday 5th June

  • History – 8.00-9.00
  • Computer Science – 13.30 – 14.30 (for students who also do Geography only)
  • English Language – 11.30-13.00 & 13.30 – 14.30

Tuesday 6th June

  • English Language 8.00-9.00
  • Geography – 11.00-13.00
  • Computer Science – 11.00-13.00 (if not in Geography) 8.00-9.00 (If in Geography)

Wednesday 7th June

  • Maths Paper 2 – 11.00-13.00

Thursday 8th June

  • Maths Paper 2 – 8.00-9.00
  • Biology B2 & B3 – 11.00-13.00

Friday 9th June

  • Biology B2 & B3 – 8.00-9.00
  • English Language Paper 2 – 11.00 – 13.00

Monday 12th June

  • English language Paper 2 – 8.00-9.00
  • Maths Paper 3 – 11.00-13.00

Tuesday 13th June

  • Maths Paper 3 – 8.00-9.00
  • Chemistry C2 & C3 – 11.00-13.00

Wednesday 14th June

  • Chemistry C2 & C3 – 8.00-9.00
  • History Paper 2 – 11.00-13.00

Thursday 15th June

  • Physics P2 & P3 – 8.30-10.30

Friday 16th June

  • Physics P2 & P3 – 8.00-9.00
  • Resistant Materials – 11.00-13.00
  • Hospitality – 11.00-13.00

Monday 19th June

  • Graphics 8.30-10.30

Tuesday 20th June

  • Graphics – 11.00-13.00

Wednesday 21st June

  • H&SC – 8.30-13.00


GCSE Exam Timetable:

 

Monday 15th May

  • 09:00 am – Music BTec
  • 13:30 pm – Citizenship Studies Unit 1
  • 13:30 pm – Sociology Unit 1

Tuesday 16thMay

  • 09:00 am – Principles of Science
  • 09:00 am – French Unit 1 Tier H
  • 09:00 am – French Unit 2 Tier H
  • 13:30 pm – Biology Unit 1 Tier F
  • 13:30 pm – Biology Unit 1 Tier H

Wednesday 17th May

  • 09:00 am – Living in A Digital World
  • 13:30 pm – Religious Studies B Unit 2

Thursday 18th May

  • 09:00 am – Chemistry Unit 1 Tier F
  • 09:00 am – Chemistry Unit 1 Tier H
  • 13:30 pm – Citizenship Studies Unit 3
  • 13:30 pm – Sociology Unit 2

Friday 19th May

  • 09:00 am – Spanish Unit 1 Tier F
  • 09:00 am – Spanish Unit 2 Tier F
  • 13:30 pm – Theory of Physical ED.
  • 13:30 pm – Portuguese: Writing Written Paper

Monday 22nd May

  • 09:00 am – English Literature Paper 1
  • 13:30 pm – Geography A Unit 1 Tier F
  • 13:30 pm – Geography A Unit 1 Tier H

Tuesday 23rd May

  • 09:00 am – Chinese (Mandarin) Unit 1 Tier H
  • 09:00 am – Media Studies Unit 1
  • 13:30 pm – Religious Studies B Unit 3

Wednesday 24th May

  • 09:00 am – Portuguese: Listening Written
  • 13:30 pm – Physics Unit 1 Tier F
  • 13:30 pm – Physics Unit 1 Tier H

Thursday 25th May

  • 09:00 am – Non Calculator (F)
  • 09:00 am – Non Calculator (H)

Friday 26th May

  • 09:00am – English Literature Paper 2

Monday 5th June

  • 09:00am – History B Unit 1
  • 13:30pm – Chinese (Mandarin) Unit 2 Tier H

Tuesday 6th June

  • 09:00 am – English Language Paper 1
  • 13:30 pm – Geography A Unit 2 Tier F
  • 13:30 pm – Geography A Unit 2 Tier H

Wednesday 7th June

  • 09:00 am – German Unit 1 Tier F
  • 09:00 am – German Unit 2 Tier F
  • 09:00 am – Computing: Cmptr Sys & Prgmng Wrttn

Thursday 8th June

  • 09:00 am – Calculator (F)
  • 09:00 am – Calculator (H)

Friday 9th June

  • 09:00 am – Biology Unit 2 Tier F
  • 09:00 am – Biology Unit 2 Tier H
  • 09:00 am – Further Additional Science Unit 1H
  • 13:30 pm – Portuguese: Reading Written

Monday 12th June

  • 09:00 am – English Language Paper 2
  • 13:30 pm – Personal Dev. & Rels.

Tuesday 13th June

  • 09:00 am – Calculator (F)
  • 09:00 am – Calculator (H)

Wednesday 14th June

  • 09:00am – Chemistry Unit 2 Tier F
  • 09:00am – Chemistry Unit 2 Tier H
  • 09:00am – Further Additional Science Unit 2H
  • 13:30pm – History B Unit 2

Thursday 15th June

  • 13:30pm – Polish Unit 1

Friday 16th June

  • 09:00am – Further Additional Science Unit 3H
  • 09:00am – Physics Unit 2 Tier F
  • 09:00am – Physics Unit 2 Tier H
  • 13:30pm – D & T: Resistant Materials Tech Unit 1
  • 13:30pm – Hospitality & Unit 4 Written Paper

Tuesday 20th June

  • 09:00am – Polish Unit 2
  • 09:00am – Polish Unit 4
  • 13:30pm – D & T: Graphic Products Unit 1

Wednesday 21st June

  • 13:30pm – H & SC And Early Years


+ Letter to parents regarding Year 11 removal room dated 25/01/2016, please download here.


CELEBRATING-SUCCESS-title

Weekly 100% Attendance Winners:

Attendance Form of the Week:

BEST award:

THIS-WEEK’S-NEWS-title

 

 

UPCOMING-EVENTS-title


To view our latest Safeguarding Newsletter please click here.